Plavání

www.plavani.ub.cz

Historie

Plavecký oddíl byl založen roku 1958 a zpočátku trénoval na volné vodě nad splavem Olšavy. Po vstupu do TJ Spartak se tréninky přesunuly na městské koupaliště a členové oddílu významě pomohli s jeho údržbou a další vybaveností (klubovna).

V letech 1974-1975 byla na koupališti prováděna GO, a proto oddíl trénoval např. v Nivnici, ve Vlčnově, ale i na rybníku v pivovaře. Po dokončení GO se plavecký oddíl vrátil na městské koupaliště a trénoval zde prakticky až do roku 2004, kdy se dokončil CPA Delfín.

Zpočátku trénink na otevřeném koupališti stačil, ale s výstavbou krytých bazénů se začala zmenšovat skupina oddílů bez zimních lázní, a proto i plavecký oddíl Uh. Brod začal 1-2x týdně trénovat v Uh. Hradišti. V letních měsících byl trénink opět na otevřeném koupališti 3-5x týdně s ohledem na termíny krajských závodů a Českého poháru oddílů bez zimních lázní. Vzhledem k tomu, že celou řádku let jsme vlastně byli jediným oddílem bez krytého bazénu, museli jsme kondici řešit např. 3 denním soustředěním v Brumově-Bylnici, či uspořádáním oddílových závodů v Ratíškovicích. V době opravy bazénu v Uh. Hradišti členové oddílu se svými trenéry dojížděli vlakem nebo autobusem dokonce až do Bzence.

Přes všechny problémy se vedení oddílu snažilo každoročně uspořádat Pohár Javořiny. 1. ročník byl zaregistrován r. 1962 a byl určen pro oddíly z obou stran Bílých karpat.Organizaci v počátcích zabezpečovali jen předseda odílu pan Ilichman s manželkou,jako rozhodčí fungovali rodiče plavců a vedoucí zúčastněných družstev. Počty plavců,činovníků a rozhodčích byly až 250. V roce 2005 byl uspořádán již 40. ročník Poháru Javořiny, tenteokrát již v CPA Delfín.

V současné době se plavecký oddíl soustřeďuje především na získání většího počtu trenérů ochotných pracovat s dětmi, na stabilitu činnosti na CPA Delfín i na náboru nových zájemců o plavaní.

Kontakt

Renata Krůželová
Telefon: 607 891 461
Email: spub@centrum.cz